30.9.11
Nuni pildid
10.8.11
TIPP!
TEGIME ÄRA. KURADI RASKE OLI. TIPPU 13 TUNNIGA. KOGU MARSRUUDILE KÖIED. KAHJU ET SIND EI OLNUD. J&T.
9.8.11
Tipukatsele
Peep
Delhis
Nojah, proovin selle parastl6una ja 6htupooliku siin kuidagi ara kygeleda, 6nneks on mul on parasjagu pooleli Haruki Murakami "Sputnik Sweetheart", vaga m6nusalt voolav lugemine, veedan aega sellega ja eriti tanavale ei kipu. Hotelli ymber teen vast 6htupoole tiirukese, kui palavus leebemaks laheb, aga sellega ka piirdun.
Homme 6htupoolikul olen mina siis taas kodus, napid teated Nunilt raagivad sellest, et Tarmo, Jane, Nima ja Arvi mydistavad ikka kuskil teise ja kolmanda laagri vahepeal lumepilve sees. Hari, mida mooda nad ylespoole teed yritavad leida, on vaga raske ja jarsk, jaa- ja ilmaolud karmid ning Jane s6nutsi on Nima suutnud vahepeal ara kaotanud Tarmo yhe kirka. Aga need on eile6htused andmed, kuhu nad tanaseks omadega j6udnud on, seda ma ei tea...
Peep
6.8.11
Jälle Leh's
Aga Jane, Tarmo, Arvind ja Nima, kelle õige nimi on muuseas Nyngma Sherpa, on parasjagu teises laagris umbes 6000-meetri peal. Tarmo ja Nima käisid täna luuret tegemas, kuidas kolmandasse laagrisse jõuda, aga olid sunnitud tiba enne ülemise jäämurru lõppu hullude olude pärast tagasi pöörama. Homme proovivad kuuldavasti uuesti jäämurru teisest servast. Kui sealt ka läbi ei pääse, siis peavad nad ilmselt uuesti esimesse laagrisse laskuma ja otsustama, kuidas edasi. Siis on veel võimalus nn Shveitsi marsruuti proovida, aga see tähendab hoopis teise harja peale minekut. Ma siiski usun, et nad saavad tavamarsruudi peal hakkama.
Peep
5.8.11
Ongi k6ik
Tana varahommikul olid 6nneks baaslaagris mul juba vastas sirdar ja yks porter, kes mu kola aitasid alla kylla kanda. Sealt sain mingi auto peale ja nyyd olen siis Kargilis. Enesetunne on m6istagi oluliselt parem, kui yleval, siin on vaid mingi 3000 m yle merepinna, aga palavik on alles ja n6rkus ka. Selgelt on haigus sees, aga mis, seda loodan homme Leh's teada saada. Kuidas edasi ja kui ruttu koju, see selgub loodetavasti nadalavahetuse jooksul, hiljemalt esmaspaeval. Informeerisin ka oma kindlustuskompaniid, vaatan, mida nemad kostavad selle kiire kojusaamise ja muu suhtes.
Seekord siis sedamoodi, krdi Delhi oma viiruste ja muu saastaga :(
Peep
4.8.11
Evakuatsioon
Peep
2.8.11
5500m
Peep
29.7.11
Edasi
27.7.11
Yle kivide ja kandude
26.7.11
Trekile
Paar s6na Arvist ka. Kuigi sideohvitseri funktsiooniks on ekspeditsioon baaslaagrisse saata ja seal passida, et keegi kuhugi mujale ei roni kui just sellele maele, mille luba on ostetud, ja ka yhtegi s6javaeobjekti ei pildista, on Arvind ehk Arvi natuke teist masti mees. Tema on ronimishuviline noormees, kainud labi alpinismikursused ja saatnud eelmisel aastal yht 2-liikmelist ekspeditsiooni Nuni s6sarmae Kuni baaslaagrist edasi esimesse laagrisse. Kusagile 6000-meetri kanti tema enda s6nade kohaselt. Niisiis palus Arvi tagasihoidlikult ka meilt v6imalust baasist ylespoole tulla. Nii me siis otsustasimegi, et liigume neljakesi edasi nii kaugele, kui see m6istlik ja ohutu on. Kui mitte muud, siis saab Arvist olema kasu koite ja muu varustuse baasist edasi kandmisel, ja tema saab kogemust ning loodetavasti isikliku k6rgusrekordi…
Peep
24.7.11
Ootus
Peep
23.7.11
Pisike tagasilöök
Kokkus6ttes siis kasutame meie ara oma esimese varupaeva ja laheme siit trekile esmaspaeva asemel teisipaeval. Niisiis kaks paeva veel internetis. Tyytu see ju on siin parajas kuumuses palavikus k6ikuda, sest pikali olla ju kogu aeg ei j6ua, aga kyll saab hakkama. Antibiots peaks kohe-kohe m6juma hakkama ja siis laheb kergemaks. Jane naeb juba suht reibas valja, aga ta on ka paratsetamooli sisse kihutanud, mida mina veel teinud pole. Aga kohe teen...
Peep
22.7.11
J6udsime Leh'sse
Peep
21.7.11
Delhis
Peep
20.7.11
Algas...
Peep
30.6.11
Mt Nun
Sihtkoht: Mt Nun, tuntud ka Nun Kuni massiivi nime all, 7135-meetri kõrgune tipp India Kašmiiris, Suru oru lähistel, umbes 100 kilomeetrit Srinagarist idas, Himaalaja India-poolse osa kõrgeim tipp. Mt Nuni esmatõus leidis aset 1953. aastal Moraavia misjonäri Pierre Vittozi ja prantslanna Claude Kogani poolt, eestlased pole sinna teadaolevalt jõudnud.
Aeg: 20. juuli - 22. august 2011.
Ekspeditsiooni liikmed: Jane Riga, Tarmo Riga, Peep Kala.
Eesmärk: jõuda võimalikult turvaliselt ja väikese energiakuluga tippu ning siis koju tagasi.
Lennupiletid: olemas (Turkish Airlines Helsingist üle Istanbuli Delhisse ja tagasi, Delhi-Leh-Delhi mingi kohaliku liiniga).
India viisad: olemas.
Kindlustused: olemas (ihi Bupa).
Varustus: põhiosas olemas (tänud Nõmme matkapoele Matkamaailm ja prantslaste netipoele Telemark Pyrenees), nipet-näpet saabumas.
Füüsiline vorm: iga päevaga järjest parem (tänud treener Meelisele).
Vaim: valmis.
Ärevus: hakkab tasapisi kogunema.
18.6.11
Järjekordne Kazbek
Sent from my iPhone
8.6.11
Masendus
Peep
26.5.11
Lingid
24.5.11
Lennujaamas
20.5.11
Pühapäeval lennujaama!
19.5.11
17.5.11
Balti nimestik
10. mai 1993 - Vladas Vitkauskas, Leedu
14. mai 1995 - Teodors Ķirsis, Läti
14. mai 1995 - Imants Zauls, Läti
27. mai 1997 - Ilgvars Pauls, Läti
22. mai 2003 - Saulius Vilius, Leedu
22. mai 2003 - Alar Sikk, Eesti
15. mai 2007 - Aldas Baltutis, Leedu
21. mai 2007 - Darius Vaičiulis, Leedu
16. mai 2011 - Tanel Tuuleveski, Eesti
16. mai 2011 - Andras Kaasik, Eesti
Palun, kas keegi oskab täiendada?
Peep
16.5.11
Veel teateid tipust
TIPP!
Viimaste teadete kohaselt on kõik elusalt ja tervelt jõudnud kolmandasse laagrisse, kus nad puhkavad rängast tiputõusust. Edasi teise laagrisse hakkavad nad liikuma homme hommikul.
Teine tipukatse
13.5.11
Tipukatse lükati edasi
9.5.11
Läheb liikumiseks
Homme hommikul paneme tipu poole punuma, 14-ndal peaksime kohale jõudma plaani järgi!
Nüüd siis pöidlad pihku siin all...
5.5.11
Uudiseid Everestilt
Tervitus, tulime just kolmandalt aklimati tõusult 7500 m pealt, nüüd puhkame ja ootame head ilma tipu tegemiseks, tervis mõlemal hea ja meeleolu turgutatud paari õllega!
Ühesõnaga - tundub, et poistel kõik sujub ja varsti peaks hakkama tulema ka olulisi ja loodetavasti häid uudiseid. Peame pöialt...
28.4.11
26.4.11
24.4.11
Araabia külalislahkus
Aga Madabas, kohe peale sellest loksust väljumist, peatus meie kõrval auto nelja naisega sees, kes olid mures, ega me eksinud pole, ja kutsusid meid seejärel enda poole külla kohvi-teed jooma. Ja seal siis söödeti meil kõht täis, viidi linna peale kiirele tuurile, siis jägmisesse koju teele-kohvile-vesipiibule ja kõige lõpuks pandi takso peale, mis neid n.-ö. kohalike tariifiga lennujaama tõi. Kõik see oli äraütlemata tore ja südantliigutav, kahtlemata kõige meeldivam kogemus kogu selle matka ja meie viimaste aegade kõikide araabia-matkade peale üldse. Tõeline araabia külalislahkus, millest ma siiani vaid kuulnud olin.
Äärmiselt meeldivate tunnetega lahkume Jordaaniast. Kohe väljub lennuk Riia poole. Homme panen siiasamasse juba portsu matkapilte...
Peep
Sent from my iPhone
22.4.11
Kuningate maanteel
Surnumeri, mida õigupoolest peaks ju tõlkima Surnud Meri, võttis meid vastu äikesetormi ja padukaga. See oli päris sünge vaatepilt, kui Iisraeli ja Jordaania vahel, helesinise mere (tegelikult ju järve) kohal välgud sähvisid ja vett ojadena kallas. Ühel hetkel tormas mägedest alla mudavool, mis sinise vee pruuniks sogaks muutis. Tasahilju levis see mudalaik lehvikukujuliselt teisele poole Iisraeli suunas. Õige pea oli siiski päike väljas ja me proovisime järgi, ega ometi mägedest tulnud vihmavesi pole Surnumere vee kuulsat kandevõimet vähendanud. Ei olnud. Õieti on see päris kummaline kogemus, hulpida veepinnal, käsi-jalgu liigutamata, nagu õngekork ja üldsegi mitte kuhugi vajuda...
Homme proovime seda veel, meil on aega terve päev, enne kui peale südaööd hakkame tagasi lendama.
Peep
Sent from my iPhone
21.4.11
Petras
Petras on tegelikult nii palju igatsugu muistset staffi, et ühel hetkel vaatad järjekordset kaljust välja uuristatud portikust või hauakambrit või katedraali, noogutad endamisi ja ühmad lihtsalt, et ahaa! Pildistada ei jõua kõike seda niikuinii, niisiis ongi ainuke võimalus reaalsustaju säilitamiseks põigata kõrvale kultuurkihist ja kulgeda puutumata looduses. Tulime Petra kõrgeimast punktist ehk kloostri juurest, kuhu viib üles lõppematu inimkätega rajatud kivitrepp, alla ringiga ümber mäe. Radadeta suhteliselt järsku nõlva pidi, vahepeal läbitavat rada otsides, kivide ja kaljumürakate vahel turnides. Oli selline korralik mägironimine, õigemini öeldes küll -laskumine. Mõnus! Pisut isegi nagu trenni eest. Ja kindlasti parim osa päevast. Kui alla jõudsime, olid all aiatööd tegevad kohalikud beduiinid üksjagu üllatunud - kust teie siis nüüd siia ilmusite? Mis siin ikka kosta - mõned on lihtsalt ebanormaalsed, eksole!
Aga nüüd siis on Petra nähtud ja tehtud, homme ootab järjekorras aeglane kulgemine Surnumere suunas. Autojuhiga on kokku lepitud...
Peep
Sent from my iPhone
Taas elumärk Everestilt
"Tervitused, 1 laagris käidud 6100 m peal, jäämurru läbimine on päris raske, laagrisse jõudes olime korralikult läbi. Lisaks saime kõva tormi 1 laagris, nüüd puhkame paar päeva ja siis uuesti üles 2 laagrisse. Tervitused tuttavatele!"
Sent from my iPhone
20.4.11
Wadi Mousas
Pärastlõunal tegi matka Al-Baridi ehk väikesesse Petrasse, kus kunagi iidsetel aegadel ajasid liivakivisse uuristatud koobastes omi asju nabatealased, kes sealses suures looduslikus kindluses igapäevaelu elasid, siiditeed mööda kulgevatele karavanidele peatuspaika pakkusid ja siis ühel hetkel lihtsalt tont teab kuhu kadusid. Olime seal taeva poole kõrguvate tuulte poolt imeliseks lihvitud kollaste ümarate kaljumoodustiste vahel üsna üksinda. Nii kaugele oru põhja ei viitsinud need üksikud turistid, kes Petra asemel Al-Baridi olid viitsinud tulla, ometi kulgeda. Hea oli istuda lameda kalju otsas, vaadata kogu seda looduse kunstitööd, lasta soojal ent värskendaval tuulel peast läbi puhuda, ja kuulata vaikust, mis tundus vahepeal kõrvulukustav. Õhtune Petra külastus küünaldega palistatud teerada pidi ja suure templi ees platsil monotoonset, natuke kurvameelset ja igatsevat beduiini muusikat kuulates, oli hoopis teisest mastist - sadade turistide keskel, tuhandete välklampide sähvatuste valguses, oli omamoodi lummab, aga kaugelt liiga liiga rahvarohke...
Homme siis täispäev Petras. Koos kõikide nende sadade turistidega. Tuleb ära kannatada...
Peep
Sent from my iPhone
19.4.11
Kaladest ja habemeajamisest
Aga üks priske punane mereahven leidis päeva lõpuks tee kõhtu, see oli vahetult enne seda, kui ma otsustasin, et minu habemest pole mingit kasu, ega ma ikka kuidagi moodi kohalikku väljanägemist ei suuda jäljendada ja seega pole mu kamuflaazhist ka erilist tolku ning ma otsustasin külastada kohalikku habemeajajat. Viimati käisin sarnase tegelase juures Damaskuse vanal turul ja too tegelane ei jätnud just parimat muljet. Jordaania habemeajaja Aqabas oli hoopis teist masti mees - jube hea käega ning mõnusa olemisega. Veetsin tema juures julge tunnikese, lõug sai puhtaks, kõrvakarvad välja kistud ning kõige lõpuks möksis ta mu näo mingi sodiga kokku, mille tahajärjel kaotasin ma kogu oma paari päevaga korjatud päevituse. Olen nüüd nii valge kui üks valge olla saab ja seega jääb vaid loota, et kellelgi minusugust mingiks kohalikuks otstarbeks vaja ei lähe. Ah jaa - vahetult enne habemeajaja juurest lahkumist avastasin tema töökoja seinalt valge-must-sinise kleepsu, mille ma teistpidi pöörasin ja talle selle tähendust selgitasin. Küsimuse peale, kust see kleeps sinna sai või kes selle kleepis, ei osanud habemeajaja miskit mõistlikku kosta...
Homme läheme hommikul kohaliku bussiga kuulsasse Petra kaljudest välja uuristatud koobaslinna.
Peep
18.4.11
Ammanist Aqabasse
Aqaba on muidugimõista teistsugune kui Amman, siin on meri ja õhtu veab ranna täis kohalikke, kes liival istuvad, üle lahe Egiptuse Nuweiba või Iisraeli Eilati tulesid vaatavad. Kõik need kolm riiki ja linna on siin selles Punase mere lahesopis tõepoolt uskumatult lähestikku ja võib vaid ette kujutada, missuguseid pingeid see kõik on kunagi tekitanud. Ja mis muidugi kuskil pealispinna all aina edasi podisevad. Aga kohalikud istuvad täna õhtul rannal ja popsutavad rahumeelselt vesipiipu. Naised muidugi pealaest jalatallani riietatud ning siis täies univormis poolest säärest vees solberdades. Kõik tunduvad rõõmsad ja mida siis muud ikka tahta. Meiesugustesse valgetesse, keda siin hakkab silma üllatavalt vähe, ei tea, kas pole hooaega või kardavad valged inimesed tõesti nii hullupööra kogu seda Araabia maailma viimase aja segadusi, suhtutakse igatahes vägagi sõbralikult - teretatakse, soovitakse tere tulemast, küsitakse, kuidas Jordaanias meeldib ja soovitakse head õhtu jätku. Seda siin nüüd tulebki teha.
Peep
17.4.11
Ammanis
Aga homme liigume siit kohaliku bussiga alla Aqabasse, Punase mere sadamalinna. Tahtsin rentida mootorratta, paraku neid siin riigis pole, vana kuningas, kes ise küll Harley-fänn olla olnud, keelanud need kunagi ammu kodanike tervise huvides ära. Ja rong ka ei sõida, kuigi raudtee on olemas, lihtsalt aegu käigust ära jäetud. Niisiis kohalik bussiliin, usutavasti on seegi elamus, sest tee viib alla mereni üle 300 kilomeetri läbi kõrbe. Seal siis vaatab edasi, mis ja kuidas. Loodetavasti ei kohta me seal neid eestlasi, kes lennukis Riiast Ammanisse end tõelisteks eestlasteks jõid, kõrvalistuvate Rootsi naistega kõikvõimalikesse aktiviteetidesse tahtsid laskuda, enne maandumist lennukist väljuda üritasid ja kellest vähemalt osa passikontrolli asemel vist mingisugusesse teise ruumi toimetati...
Peep
Sent from my iPhone
11.4.11
Elumärk
Tere Peep, oleme baaslaagris, homme harjutame liustikul käimist ja neljapäeval teeme esimese tõusu. Tervis hea ja vaated suurepärased!
31.3.11
Ettevalmistused
Täna alustasime selleaastase ekspeditsiooni teise etapi ettevalmistustega. See on siis konkreetne füüsiline grupitöö lumel ja jääl. Ja alustuseks olime pärastlõunal Türisalu pangal, kus katsetasime oma varustust, lihvisime köite panekut, tõusu ning laskumist, julgestamist ja kõike muud, mis selle asja juurde käib. Olime kolmekesi - perekond Riga ehk Tarmo ja Jane, pluss mina -, seega siis meie plaanitava ekspeditsiooni inimkoosseis 100-protsendiliselt. Ja mulle jäi küll mulje, et me kõik jäime selle treeninguga rahule ning pärast seda on olemas ka teatud kindlus ses suhtes, et me saame hakkama ka märksa kõrgemal kui mingi 30 meetrit merepinnast. Pealegi on selle talve lõputus kestmises meie jaoks ka hea külg - me saame omavahelist koostööd ja isiklikke oskusi lihvida veel mõnda aega, sest paistab küll niimoodi, et seda jääd ja lund jätkub veel mitu nädalat.
Selle laiemas ringis veel välja hõikamata ekspeditsiooni esimene etapp on kestnud tegelikult juba mõnda aega. See on seisnenud info kogumises mäe ja tipumarsruutide kohta, varustuse nimekirjade koostamises, lennupiletite väljapeilimises, ajakava planeerimises ja kogu selle üsna suure infohulga analüüsimises. Nüüdseks hakkab pilt selgeks saama, aga et lõplik ajakava veel täielikult paigas pole ja ka lennukipiletid on broneerimata, siis las selle ekspeditsiooni nimi ja sihtkoht jääb veel ka mõneks päevaks asjaosaliste ja nende lähedaste teada. Aga ma luban, et kohe, kui eelnimetatud toimingud tehtud saavad, kirjutan sellest siinsamas ka põhjalikumalt...
Peep
17.2.11
Tanel ja Andras Everestile!
Aga ega ma ise ka kindlasti mitte terveks selleks aastaks siia 48 meetri peale merepinnast ei jää. Kuhu täpselt ja millal, selle üle käib parasjagu arutelu, nii et enne, kui konkreetsed plaanid paigas pole, ei kannata asjast mõistagi rääkida. Niikaua tuleb füüsilist põhja laduda, selleks liitusin hiljaaegu taas Meelise jooksjatepundiga, kellega praegu kaks korda nädalas sisehallis korraliku treeningplaani järgi ja Meelise range pilguall harjutame. Seda on mõnus teha, seda enam, et mingite tobedate pisivigastuste tõttu pole korralikku trenni ammu teha saanud ja ka seekordne suusahooaeg läks ju täiesti aia taha. Aga siia panen praegu Taneli ja Andrase suurürituse auks Everesti baaslaagritest 2004. ja 2005. aastal tehtud pildid. Esimene on põhja, s.t. Tiibeti poolt ja teine lõunast ehk Nepaalist.
Peep
11.2.11
Vales rabas
Kuuvahetuse rabamatk kajastus on jäänud suure töökiire tõttu venima. Parem siiski hilja kui üldse mitte, ja siin on siis valik pilte sellest Aira sõpruskonna rabaskäigust. Paar sõna ette ka. Plaanisime minna ja omast arust ka läksime Kaiu rappa, kus pidavat aeg peatuma, UFO-d maanduma ja õhku tõusma, Vene tankid öösiti ringi uitama, inimesed lausa ära kaduma jne., jne. Meiega ei juhtunud seal küll mitte midagi sarnast: oli tore ja mõnus müdistamine räätsadega paksus lumes, külmumata kraavi ületamine, 12-kohalise sõjaväetelgi püstitamine, lõke, keset telki vaikselt hõõguva ahju ümber istumine ja lugude rääkime ning järgmisel päeval kogu staffi ja iseenda rabast väljatoimetamine. Alles külla jõudes ja külamees Maiduga rääkides selgus koomiline tõsiasi - me olime sattunud hoopis Mahtra rappa, kus pole mingeid UFO-sid ega ajanihkeid. Aga Mait kinnitas, et kui õigesse, s.o. Kaiu rappa minna, mis on Mahtra rabast pisut eemal, siis seal toimub kõik see ja pisut enamgi, millest ma alguses rääkisin. Maidu kinnitusel ongi nii, et kui sa sinna rappa lähed ja omast arust järgmisel päeval välja tuleb, on tegelikult möödunud kolm päeva... Seega on vaja oma matkaplaanidesse kindlasti võtta see õige ehk siis Kaiu raba, sest tahaks ikka ära näha, mis seal salapärases paigas tegelikult toimub, mille kohta põhjatust Internetist leiab hulgaliselt lugemist. Guugeldage...
Peep
23.1.11
Puises lund proovimas
Peep
13.1.11
Naissaare ring
Sel aastal on Naissaarel veel rohkem lund kui läinud talvel. Tee sadamast põhja poole on täiesti läbimatu. Isegi Kolja, kes enamus aastast üleval majaka juures omi tegemisi toimetab, ei suutnud traktoriga teele kuhjunud tuisuvaaludest läbi murda. Seepärast jäänud Männiku külas elaval Petkal seekordseks aastavahetuseks isegi Koljale külla minemata - poolel teel olla ta sunnitud lihtsalt tagasi pöörduma. Ka meie väike meesteseltskond ei pääsenud sadamast Liiva tallu muud moodi, kui räätsadega piki merekallast matkates. Mis minu jaoks oli ju igati sobilikuks alguseks. Aga minu seekordne ring ümber saare võttis aega 10 minutit rohkem kui läinud aastal ehk siis mul kulus Liiva talust Liiva tallu kuus ja pool tundi. Tingimused olid karmimad - eriti saare läänekülge kattis ühtlaselt väga paks pehme lume kiht, nii et kohati vajusin ka räätsadega põlvini lumme. Liikumine sellistes tingimustes nõudis päris palju jõudu.
Tuvastasin oma sooloekspeditsiooni käigus kaks fakti: esmalt selle, et Naissaar on ilmselgelt saar, mida tõestab see, et alustades matka punktist A, jõudsin ma tagasi samasse punkti A. No olgu, see pole eriline uudis, seda olen ma tõestanud juba ennegi ning ilmselt on mõni inimene seda teinud ka enne mind. Teine fakt on aga tõsisem, nimelt näitas mu GPS, et Naissaare ümbermõõt on enam-vähem täpselt 21 kilomeetrit. Olen oma mõõtmistulemuses päris kindel, jälgisin matkates üsna täpselt rannajoont, niipalju kui see jäätunud ja lumme mattunud rannakivide vahel oli võimalik. Veel tuvastasin, et Naissaarel elab hetkel vähemalt viis metssiga, kohtusin nendega isiklikult, lisaks hulk rebaseid, kelle jäetud jäljed matka lõpupoole pealambi valguses silmade eest virvendama võttis, ka luikesid kohtasin, kes pole märganud siit ära lennata ning Petkagi on ilmselt elus, sest tema juurest kostus generaatori müdinat. Teatud avastuseks kujunes seegi, et hoolimata pisivigastuste põhjustatud viimase aja suht vähesest treeningmahust on mu füüsiline vorm siiski päris hea. Lõpuks oli väga mõnus tõdemus seegi, kui hingekosutav on peale viimast neemenukki näha ranna peal leegitsevat lõket ja sind ootavaid sõpru selle ümber...
Peep